Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Duplicat certificat deces
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Duplicat certificat deces

Buna ziua.
In urma cu o luna tatal meu a decedat. Certificatul de deces a ramas la rude, ele ocupandu-se de inmormantare in mare parte. Eu am nevoie de certificatul de deces in original pt a fi tradus si legalizat (pt studii) , dar rudele spun ca ele imi dau doar o copie xerox a acestuia. Am sunat la biroul starii civile pt a ma informa aspura modalitatii de a primi un duplicat, insa mi s-a spus ca se elibereaza doar daca originalul e pierdut sau deteriorat, insa nu e cazul. Ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
Mentionez ca sunt singurul mostenitor, tatal meu fiind divortat si neavand alti copii.
Multumesc foarte mult.
vaderetro a scris:

O noua problema: unitatea emitenta imi refuza eliberarea unui duplicat, pe motiv ca originalul e deja la rude, ca eventual voi primi o adeverinta, si un nou certificat in 6-7 ani. E normal/legal?

Nu exista asa ceva in lege. Cadavrul se deshumeaza doar dupa 7 ani, dar aici vorbim de un certificat. Vi se poate elibera adeverinta, anexa 9, din care sa rezulte ca tatal dvs. este decedat. Este adevarat pe de alta parte nici nu se indica a se elibera fiecarui mostenitor cate un certificat, teoretic ar trebui sa va intelegeti intre dvs.si sa intrati in posesia originalului pana la rezolvarea problemelor, dupa care sa-l inapoiati celor care au suportat cheltuielile.In schimb dvs. declarati adevarul, si anume ca sunteti fiica/fiul, nu ati ridicat dvs. originalul , nu aveti relatii cu cei care l-au ridicat si aveti nevoie de el in vederea obtinerii ajutorului scolar. Practic, ultimul certificat eliberat este cel valabil, de aici si retinerea functionarului de a va elibera dvs. un altul, intrucat primul exista nu este furat, pierdut, distrus, deteriorat.
Justitiarul711, utilizator