Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate

Bună ziua. La alegerile locale din iunie am câştigat un mandat de consilier local si am fost validat. Recent, mi s-a propus ocuparea unei funcţii publice (funcţionar public de execuţie) la o Primărie din altă localitate. Am auzit multe păreri diferite despre o eventuală incompatibilitate în acest caz, şi v-aş ruga să mă ajutaţi care este adevărul până la urmă. Dacă ocup funcţia publică propusă, va trebui să renunţ la mandat? Dacă nu renunţ la mandat, oricine poate sesiza Prefectura sau există o procedură anume? Mulţumesc pentru atenţia acordată.
Mai pe scurt si fara sa ne invartim in jurul cozii, puteti ocupa o functie publica de executie si pastra mandatul de consilier local atata vreme cat cele doua sunt la institutii diferite (exact cum ati precizat dvs). Erati in incompatibilitate daca functia publica era la primaria din localitatea unde sunteti consilier local.
Sa aveti certitudinea ca puteti ocupa si o functie publica pe langa cea de consilier local puteti adresa o intrebare la ANI, care are publicate raspunsuri a diferitelor spete, fiind si cei care verifica incompatibilitatile. [ link extern ]