Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Buna seara,
doresc sa aflu daca exisa un testament care nu poate fi atacat?
Imi pun aceasta intrebare pentru ca sunt recasatorita si impreuna cu sotul meu am construit doua case..Sotul are doua fete din prima casatorie iar eu am o fica din prima casatorie pe care sotul meu a adoptat-o.Una din case am dat-o fetelor sotului cu contract vanzare -cumparare, dupa ce ele s-au casatorit cu specificatia ca nu mai au nici o pretentie pentru ce-a de a doua casa. Au facut o declaratie la notarul care a incheiat toata tranzatia si i-am explicat tot. In cea de a doua xasa locuiesc eu sotul si fiica mea,casa e pe numele sotului si as vrea sa stiu cum imi pot apara drepturile in cazul in care si-ar schimba opinia si decizia de atunci, fetele mari, care deja si-au primit mostenirea.
emiliamaria, utilizator
Teoretic orice act poate fi atacat.
Problema se pune ca la intocmirea respectivului act, sa se ia masuri asfel incat sansele de succes ale celul care ataca actul incheiat sa fie nule.