Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cuantum daune morale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cuantum daune morale

Vreau sa stiu daca trebuie sa achit vreo suma,drept taxa,in tribunal,in cazul in care as cere daune morale,intr-un proces.Si daca da,cam care ar fi cuantumul taxei?Este cumva in functie de suma solicitata drept daune?Multumesc !
Daca daunele morale sunt cerute pe calea unei actiuni deschise in civil atunci aceasta actiune se timbreaza cu un timbru judiciar calculat la cuantumul daunelor cerute.

Daca daunele morale le solicitati in cadrul unui proces penal in urma constituirii ca parte civila in acel proces, atunci nu se aplica taxa de timbru judiciar.
Taxa de timbu,taxa judiciara .