Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediul medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediul medical

va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza salariul in cazul concediului medical ,procentul de 75% se da din net sau brut.[am 1200 net] cat ar fi trebuit sa primesc pe medical.
Baza de calcul a indemnizatiei pentru concediu medical,se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare.Ca zile baza de calcul se iau zilele lucratoare din cele 6 luni.Media zilnica rezultata se inmulteste cu nr.de zile lucratoare de concediu medical,in situatia in care pentru codul indemnizatiei,
mentionat pe certicatatul de concediu medical,se plateste 100 %.
Indemnizatia pentru concediu medical se calculeaza avnd in vedere venitul brut si se si impoziteaza.