Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce e de facut ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce e de facut ?

Buna seara , am o tema, problema care ma cam roade si anume : bunicii au lasat prin testament nepoatei (minora) tot ce detin ei bunuri mobile si imobile , in 2011 noiembrie bunica moare . Pana in acest moment nu s-a deschis nicio o succesiune . Precizez ca bunicii au o singura fiica . Problema e urmatoarea impreuna au strans si niste bani pe langa casa pe care o au , acesti bani au fost stransi impreuna dar ca titular la banca e trecut doar bunicul si din nefericire a incaput pe mana unor escroci si din ce stim noi deja l-ar fi convins sa scoata o suma de bani din cont . Nepoata mostenitoare testamentara ce ar trebui sa faca in situatia asta ? Fiica ar mai avea vreun drept ?
Titularul contului este bunicul!
da
Pai da.....deci dansul are drept de dispozitie asupra lor!
Daca contul era comun, succesorul poate sa ceara partea sa de jumatate. Pe calea ordonantei presedintiale poate bloca bunicul in a se atinge de bani peste valoarea a jumatate din ce era in momentul decedului.