Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt de buletin si incheiere contract ptr.un stik ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt de buletin si incheiere contract ptr.un stik internet cu semnatura falsa

buna seara.Am un fiu vitreg.In urma cu 2 ani acesta mia furat buletinul si a intocmit un contract pentru un stik internet pe numele meu fara ca eu sa stiu.Acestala folosit 2 ani dindu-mil acum recent,Am depus plingere penala la politie si cu contractul semnat de el,dar aproape de 1 luna nu a miscatnimeni nimic. 2. In seara cind mi la adus acest stik a sarit lamine sa ma bata si a inceput sa ma ameninte ca imi rupe gitul si ca sa ma uit pe unde merg ca sar putea sa ma calcecu masina,am chemat politia si la amendat.Aceasta persoana este periculoasa.Rog sa-mi comunice si mie cineva ce trebuie sa fac ca sal bag la puscarie,si rog cineva care cunoaste sa-mi spuna toate articolele cu care il pot infunda ,catare mie frica mie si sotiei ca politia nu face nimic si sa vedem ce articole sint pentru a sti daca incearca politia sa faca vreo manevra.Multumesc
?apoi la o perioada de aproximativ un an a venit un reprezentatnt lausa mea de la firma si mia zis ca pot beneficia de un telefon mobil in aceasi retea gratuit deoarece am abonamentul pe pachet,acel telefon mi la iminat personal.? Aici ?buba?, deoarece :
1) societatea [editat] (este un mastodont în domeniu, lider pe piata serviciilor de televiziune si de internet din Romania) ?i nu-?i permite să NU UMBLE DIN CASÃ ÎN CASÃ cu ofertele ei de . . . .La mijloc este DOAR un aranjament creat special între fiul dvs. vitreg ?i cineva din cadrul societă?ii, acela a determinat ori a venit la ?u?a? dvs. ca să-l scoată pe fiul dvs. din încurcăturile în care probabil au intrat amândoi, crezând că ve?i fi păcălit în acceptarea ofertei, telefon mobil etc În acest mod, se puneau la ?adăpost? ambii participan?i la comiterea unei fapte penale.
2) apreciez în mod deosebit punctul dvs. de vedere : fi?i tare pe mai departe ?i ve?i reu?i solu?ionarea acestui caz.
3) în răspunsul meu către dvs. din Sambata, 8 Septembrie 2012, 23:02, vă spuneam că vor răspunde ?i al?ii, cei vinova?i din societate [editat]: ?cât ?i a celor care au acceptat varianta cu stik-ul acela.? Va veni timpul?

Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
A.
pt. postarea dvs. : 9 Septembrie 2012, 13:54, aveți ”LEACUL” mai jos, astfel :
1) Legea privind combaterea violentei in familie prevede ca violenta in familie se poate manifesta prin violenta verbala, psihologica, fizica, sexuala, sociala sau spirituala, iar victima violentei in familie are dreptul la respectarea personalitatii, demnitatii si vietii sale private, la protectie speciala, la servicii de consiliere, reabilitare, reintegrare, asistenta medicala gratuita, sociala, consiliere si asistenta juridica gratuita.
Așa fiind, dacă totuși dvs. doriți siguranță și liniște în casă, puteți pune ORDINE de îndată în dezordinea și comportamentul penal al fiului dvs. vitreg : a) depuneți o Cerere prin care solicitați urgent instantei un ordin de protectie si de restrictie fata de agresor (solicitați instanței ca probă o copie de pe Procesul Verbal prin care a fost sancționat de Poliție la Legea 61/1991, modificată și republicată) ;
2) potrivit legii, victima (dvs.) are dreptul sa se adreseze instantei sa solicite ordin de protectie cu caracter provizoriu, iar instanta poate sa interzica agresorului sa ramana sau sa se reintoarca in locuinta comuna, sa-l oblige pe agresor sa suporte unele costuri, cum ar fi cheltuieli medicale, de judecata, cele generate de adapostirea victimei;
3) victima poate sa ceara ordin de restrictie care prevede evacuarea agresorului de la domiciliul comun, pastrarea distantei de minim 200 de metri fata de persoana vatamata, interzicerea oricarui contact telefonic, corespondente. Acest ordin de interdictie nu poate depasi 2 ani;
4) legea prevede si sanctionarea cu amendă 500 si 1.000 de lei pentru încercarea persoanei care a comis acte de agresiune de a patrunde in incinta adapostului in care se afla victima.

Bază : Constituția ; Codul Penal ; Legii nr. 217/2003 pentru prevenirea si combaterea violentei in familie
B.
pt. postarea dvs. din Duminica, 9 Septembrie 2012, 13:49;
1) ,,statean si ma gindeam daca nu este mai bine sa depun la tribunal plimgere impotriva lui pentru ce a facut cu stikul si cu telefonul” : NU tribunalul soluționează cauza ci judecătoria locală/de sector pt. cei din București.
2) ”daca politia ilamendeaza cu maxim 500 lei nu am facut nimic,si eu ma aleg cu paguba” :
a) NU poliția îl va putea amenda CI procurorul cu amendă cu caracter administrativ - art. 91 C.P.
b) sau cu amendă penală - art.63 C.P.

rectific pct. meu nr.1 cu privire la ?1) societatea [editat]. . . ?i nu-?i permite să NU UMBLE DIN CASÃ ÎN CASÃ cu ofertele ei de . . . .La mijloc este DOAR un aranjament creat special?
în sensul că formularea corectă este : ?i nu-?i permite să UMBLE DIN CASÃ ÎN CASÃ cu ofertele ei de . . . .Deci înlătur adv. ?NU?.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator