Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... 1.500.000 de voturi falsificate la Referendum?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

1.500.000 de voturi falsificate la Referendum?

Numai din descoperirile făcute de DNA, numărul voturilor fraudate se ridică la aproximativ 1,5 milioane. Dacă la acestea se adaugă cele descoperite de procurorii de la Parchetul General, rezultă o hoţie inimaginabilă

[ link extern ]

asta ar insemna ca prezenta la vot ar fi fost aprox 37%...

... pe de alta parte, uitati ce au numarat (fizic, pe teren) reclamantii (pdlistii)

"Prezenţa la vot a fost de 46,26%. Niciodată n-am dat greş"

Blaga a precizat, într-o conferinţă de presă, că din numărotarea paralelă a PDL rezultă că participarea la vot la referendum a românilor, inclusiv a celor din diaspora, este de 46,26%, din care 86,82% au votat "DA", iar 11,2% au votat "NU", iar 113.967 au fost voturi nule.

Blaga a spus că PDL întotdeauna a fost foarte aproape de rezultatul oficial, arătând că are un program foarte bine pus la punct pentru numărătoarea paralelă.

"Niciodată nu am dat greş. Se joacă la sutimi cel mult", a spus Blaga.

[ link extern ]

adica dna-u' incearca sa demonstreze ca blaga a numarat prost.
:rofl::rofl:
După cum spuneam, lucrurile nu sunt chiar așa cum se văd și mai ales nu sunt chiar așa cum ne sunt prezentate.

Să nu credem chiar tot ce ni se arată referitor la „procurorul care vine peste tine să te întrebe de sănătate, că așa vrea el, tu știind că n-ai făcut nimic” (între ceea ce se vede la tv și cazurile concrete respective este o foarte mare diferență), sau la faptul că „pensionarii mor de foame” (nu am auzit nici un caz concret în care cineva să moară de foame, în schimb văd mereu oameni - inclusiv pensionari - cu cărucioarele ticsite de bunuri prin supermarket-uri), sau la cei care nu au ce mânca și stau cu mâna întinsă la mila statului...

Dacă am face abstracție de tot ce ni se prezintă zilnic prin toată mass media și am încerca să vedem pe viu lucrurile cred că imaginea ar fi puțin alta.

În realitate nu depindem chiar așa de mult de „cei aleși” și de cei care se bat pentru putere. Ei de fapt se bat pentru interesul lor exclusiv. De ce să le facem jocul?

În fond cu ce încălzește pe cineva, în concret, dacă la guvernare e unul sau altul dintre cei care se bat acum pentru asta? Sau dacă președinte e unul sau altul dintre cei care ai intenția de a candida? Sunt convins că rezultatele alegerilor au importanță doar pe cei implicați în lupta politică. Pentru ceilalți, contează mult mai mult ceea ce face fiecare pentru el și pentru cei care depinde de el.

Eu prefer să rămân în afara acestei lumi (așa cum fac mulți alții) și să-mi găsesc mijloacele prin care să nu fiu influențat de ea și de interesele celor care se bat în această lume a „democrației”.

Și chiar nu cred că ar veni vreodată vreun procuror peste mine doar pentru că așa vrea el, eu știind că nu am făcut nimic :)
Patrick_, utilizator
lucrurile vazute/nevazute, prezentate/neprezentate "la televizor" n-au pana la urma nicio importanta...

importante sunt alea (lucrurile) din cifre.... p-alea nu le poate combate nimeni...

România este cea mai săracă ţară din Europa
[ link extern ]

si pentru astfel de situatii sunt responsabile guvernele! (identificate acum... boc123...n... mr(rrr)u... cu un superprim-ministru... jucator)

... iar ce e aici parca s-a mai vazut pe undeva...

Dacă am face abstracție de tot ce ni se prezintă zilnic prin toată mass media și am încerca să vedem pe viu lucrurile cred că imaginea ar fi puțin alta.
:rolleyes:

[ link extern ]

ContSters257414, utilizator
Eu prefer să rămân în afara acestei lumi (așa cum fac mulți alții) și să-mi găsesc mijloacele prin care să nu fiu influențat de ea și de interesele celor care se bat în această lume a „democrației”.

Ok, iti urez succes.

Și chiar nu cred că ar veni vreodată vreun procuror peste mine doar pentru că așa vrea el, eu știind că nu am făcut nimic :)

Chiar nu imi doresc sa ai parte de asa ceva. Din pacate, realitatea ne-a aratat ca se poate intampla.

petricapetrisor a scris:

Chiar nu imi doresc sa ai parte de asa ceva. Din pacate, realitatea ne-a aratat ca se poate intampla.

Ai vreun cunoscut la care să fi venit vreun procuror fără nici un motiv?
Sau realitatea despre care vorbești este tot cea de la tv?
Patrick_, utilizator
lee_vu a scris:

si pentru astfel de situatii sunt responsabile guvernele! (identificate acum... boc123...n... mr(rrr)u... cu un superprim-ministru... jucator)

Oare nu e valabil asta pentru toate guvernele de până acum și pentru toți președinții?

În fond nu ar trebui să fim deloc nemulțumiți pentru că ne conduc cei pe care-i alegem ;)

Vom alege pe alții... și vom fi iar nemulțumiți... și tot așa.
De fapt de ce? Ce rost are? Nu mai bine ar fi să nu ne batem capul cu astea și să-și vadă fiecare de treaba lui?

Lucrurile scapă de sub control din momentul în care mergi să alegi pe cineva pe care nu-l cunoști decât de la tv sau de pe afișe. Ar trebui să alegi pe cineva pe care cunoști personal și pe care să-l desemnezi să te reprezinte și poți să mergi personal să-l tragi la răspundere pentru ceea ce face sau ce nu face. Sa-ți alegi un reprezentant de pe strada ta sau din cartierul tău, la care să poți să mergi când vrei și să-i ceri socoteală. Iar acela să meargă și să voteze pentru tine mai departe, dar să știe că răspunde pentru ceea ce face.

De ce americanii nu-și aleg direct președintele? Or fi mai puțin democrați prin faptul că nu au vot direct pentru desemnarea președintelui? Noi credem că dacă alegem noi, adică fiecare în parte, alegem bine. De fapt asta e o mare greșeală. S-a dovedit că omul nu-i în stare în cele mai multe cazuri să aleagă pentru binele lui. Cu atât mai mult cu cât „oferta” pe care o are când alege este puternic „viciată” și fals prezentată.

Rămân la părerea mea că alegerile în sistemul actual nu reprezintă nimic bun pentru cetățean. Prefer să fac altceva decât să pierd vremea cu probleme ce țin de alegeri, candidați, opinii politice, etc.