Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia

Demisia pe mail este valabila sau doar prin posta cu confirmare de primire?

Va multumesc
Demisia trebuie inregistrata la Angajator. Astfel se dovedeste ca ea a fost depusa in ziua respectiva.
nu . doar cea semnata olograf
av.antoanelageaman a scris:

nu . doar cea semnata olograf

Nici daca este scrisa de mana si semnata apoi scanata ? Este vorba de o firma mica care nu are un sediu ci doar un punct de lucru, pur si simplu nu am unde sa o inregistrez.
In mod normal, orice societate, indiferent de marimea ei, ar trebuie sa aiba un registru de intrari-iesiri. In cazul in care aceasta nu are un astfel de registru, ca sa stati linistita va recomand sa trimiteti demisia prin scrisoare cu confirmare de primire si valoare declarata, modalitate prin care demonstrati atat ca ati trimis demisia dar si continutul plicului trimis la societate.
Demisia prin mail nu are valabilitate decat daca are atasata o semnatura electronica ...