Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie prin e-mail
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie prin e-mail

Buna seara,
Cum procedez daca un angajat si-a depus demisia printr-un e-mail. Demisia este cu art. 81.4 dar fara preaviz, fapt care nu deranjeaza pe nimeni, superiorul fiind de acord.
Intrebarea mea este: se considera legala in fata unui control ITM cererea transmisa prin e-mail in care eu nu am efectiv semnatura angajatului? Sa inregistrez demisia/e-mail-ul in registru in-out si apoi in Revisal?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Legalitatea acelui act nu o stabileste ITM-ul.

Aveti posibiliatea sa printati email-ul, dupa care il inregistrati si apoi emiteti decizia de incetare a c.i.m.in baza art.81 alin.7 C.mun.

Emailul a inceput sa devina o modalitate moderna de comunicare. Daca va este trimisa de la o adresa de mail personala a persoanei in cauza si confirmata (poate prin discutii anterioare) ar putea fi folosita ca si mijloc de comunicare. Solicitati sa va trimita scanata pe mail si o demisie scrisa. In mod normal demisia trebuie sa fie semnata de persoana care o solicita.
Eu am mai avut astfel de situatii, dar, nu am avut discutii pe acest aspect cu inspectorii de control.