avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

exista in lege prevazut ca nu ai voie sa ceri concediu fara plata decat dupa terminarea concediului de odihna?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 19:30, 10 Septembrie 2012
Nu exista nicaieri o asemenea prevedere, este o inventie a unor angajatori.
Nu exista astfel de prevedere. Codul muncii spune doar atat:

ART. 153
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fãrã platã.
(2) Durata concediului fãrã platã se stabileşte prin contractul colectiv de muncã aplicabil sau prin regulamentul intern.


Din cate stiu eu, nu este interzis. Problema este ca angajatorul nu este obligat sa acorde concediu fara plata.
Posibil ca in reg.intern sau in ccm aplicabil angajatorului sa existe o astfel de prevedere ...
Orice salariat are dreptul la CFP, insa pentru a beneficia de el are nevoie de acordul angajatorului. In ce priveste CO acesta se acorda conform programarii CO. Angajatorul nu poate impune salariatului, in cazul in care are nevoie de zile libere, sa aleaga CO in detrimentul CFP, intrucat CFP reprezinta un drept al sau, conf art. 153 CM.
In schimb poate sa nu-i aprobe CFP la data solicitata:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul fara plata valentin24 valentin24 pe motivul ca nu avem de lucru,ne-a fost sugestionat sa ne luam concediul de odihna prin rotatie, fiecare dintre noi cateva zile, max o saptamana. cand am ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata valcris valcris Buna ziua. Conform Codului Muncii, angajatii au dreptul de a solicita concediu fara plata. La cate zile de concediu fara plata au dreptul salariatii si ce se ... (vezi toată discuția)
Durata concediu de odihna anual miha2766 miha2766 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de acordarea concediului de odihna. Un angajat are dreptul la 23 zile de CO anual conform ... (vezi toată discuția)