Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

exista in lege prevazut ca nu ai voie sa ceri concediu fara plata decat dupa terminarea concediului de odihna?
multumesc
Nu exista nicaieri o asemenea prevedere, este o inventie a unor angajatori.
Nu exista astfel de prevedere. Codul muncii spune doar atat:

ART. 153
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fãrã platã.
(2) Durata concediului fãrã platã se stabileşte prin contractul colectiv de muncã aplicabil sau prin regulamentul intern.

Din cate stiu eu, nu este interzis. Problema este ca angajatorul nu este obligat sa acorde concediu fara plata.
Posibil ca in reg.intern sau in ccm aplicabil angajatorului sa existe o astfel de prevedere ...
Orice salariat are dreptul la CFP, insa pentru a beneficia de el are nevoie de acordul angajatorului. In ce priveste CO acesta se acorda conform programarii CO. Angajatorul nu poate impune salariatului, in cazul in care are nevoie de zile libere, sa aleaga CO in detrimentul CFP, intrucat CFP reprezinta un drept al sau, conf art. 153 CM.
In schimb poate sa nu-i aprobe CFP la data solicitata:D