Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cheltuieli partaj in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cheltuieli partaj in instanta

Buna ziua,

Cum se platesc taxele in cazul unui partaj judicar?In cote indivize?
Reclamantul plateste taxa de timbru care este de 3% din valoarea masei partajabile, iar partile care contesta cota dvs, achita si ele o taxa de timbru calculata la valoarea contestata.
Conform prevederilor Legii 146/1977, la partaj se achita 3% din valoarea masei partajabile.

Art. 447. - (1) Partea care pierde procesul va fi obligata, la cererea partii care a castigat, sa ii plateasca acesteia cheltuieli de judecata.

Succese