Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Probleme garantie telefon
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Probleme garantie telefon

Am avut un telefon care a fost trimis de 4 ori in service apoi inlocuit cu un alt telefon care avea 2 pete pe ecran,dar din pacate le-am observat acasa deoarece la magazin avea o poza pe care nu se vedeau si acum si acest telefon este in garantie.Telefon de 5 ori in garantie 5*2 (sapt cat sta in service)=10 saptamani din 8 luni in care eu nu m-am folosit de telefon.Ce ar trebui sa fac in acest caz?Vreau sa am un telefon pe care sa il pot utiliza nu sa stea in sevice pana se termina garantia.Exista vreo lege ceva?Va multumesc!
Adresati-va oficial la ANPC
Si impotriva cui trebuie sa fac reclamatie?Impotriva magazinului care mi l-a vandut?Sau sa fac reclamatie la producator?Va multumesc!
M'am adresat eu la OPC si degeaba..dar astia sunt pasii: OPC, ANPC si apoi proces ..
@amelia_lgc
Fiecare situatie are specificul ei; dupa interventia comisariatelor pentru protectia consumatorilor (cand clientii fac reclamatii justificate, desigur) de cele mai multe ori problemele se rezolva.