Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale lichidare imobile de pe firma
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

lichidare imobile de pe firma

buna ziua,am suspendat firma,si pe firma am cumparat un spatiu cu bani adusi de mine la inceput ,acum doresc sa stiu solutia cea mai ieftina de a intra in posesia acestui spatiu daca este prin vanzare -cumparare sau prin dizolvare firma?(sa-l trec pe persoana fizica)Valoarea de contabilitate este de 95 mil vechi.Si impozitul pe cladire ma doboara ,4O de mil pe an pentru un apartament cu 3 camere de 60 m,cand alti platesc 2 mil vechi pentru aceasi suprafata,si nu am nici un venit.Cu stima
Ce legatura are cu suspendarea reevaluarea? Bineinteles ca se putea face! Cautati la ANEVAR un expert in imobile, va face o evaluare care in mod nrmal la un apartament ar trebui sa coste in jur de 800-1000 lei si va fixeaza un pret final pentru apartament, valoare la care veti plati cei 16%. Urmeaza dizolvarea si lichidarea si veti primi de la registrul comertului un extras care va atesta ca apartamentul pe care-l aveti pe firma va revine d-voastra. Apoi mergeti la Cadastru cu un set de acte si-l treceti pe numele d-voastra ca persoana fizica.
pai cita vreme firma este suspendata contabila a spus ca nu poate sa inregistreze nimic pe firma,nici o reevaluare,
E mai putin important acum ce a spus contabila, important este ca acum sau atunci trebuie facuta o evaluare.
pai la ce sa-l mai evaluez,mi_l vand mie direct,eu am imprumutat firma cu bani,am voie sa-l vand si sub valoarea de intrare in contabilitate,Nu ma obliga nimeni ,prin lege,ca daca eram obligat plateam amenda,Am fost sanctionat ca am platit 4000 lei impozit pe 50 m,si care nu producea nimic,firma era suspendata,Parca banca cu cit mi-l vinde,?cu 10% din pretul sau,si le eice cineva ceva.v
Chiar daca doriti sa vi-l vindeti pe 1 leu, la notariat taxele se platesc in conformitate cu grila notarului. Ati facut un calcul matematic simplu sa vedeti cat ati avea de platit taxe intr-o varianta si in cealalta? E matematica pura...Pe undeva d-voastra fiind si vanzator si cumparator platiti si impozitul catre stat, platiti si onorariul notarului, probabil si un TVA la firma....
ContSters259670, utilizator