Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale lichidare imobile de pe firma
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

lichidare imobile de pe firma

buna ziua,am suspendat firma,si pe firma am cumparat un spatiu cu bani adusi de mine la inceput ,acum doresc sa stiu solutia cea mai ieftina de a intra in posesia acestui spatiu daca este prin vanzare -cumparare sau prin dizolvare firma?(sa-l trec pe persoana fizica)Valoarea de contabilitate este de 95 mil vechi.Si impozitul pe cladire ma doboara ,4O de mil pe an pentru un apartament cu 3 camere de 60 m,cand alti platesc 2 mil vechi pentru aceasi suprafata,si nu am nici un venit.Cu stima
pai sincer s_au dat telefoane peste tot si la finate si la registru nimeni nu stia nimic,nici cabinetu de expert contabil,ca am vrut sa fac dizolvarea fara lichidare cu asociat unic,fara numire de lichidator,..dar nu pot sa risc ca nimeni nu isi cunoaste meseria....ma trezesc ca la dizolvare ma pune sa-l evaluez ca sa pot plati cei 16%,alti spun 2%..eu vreau sa scot accest apartament de pe firma cit mai repede si mai ieftin ca am muncit greu si numai de noapte sa strang bani sa il cumpar .Cui ii convine ca pe bunuriile sale sa mai plateasca 16%,eu pierd bani din casa cu aceasta firma din cauza legiilor date in defavoarea firmelor,imi stric familia,mai ales din cauza oamenilor incompetenti care nu isi cunosc meseria ,si mai spun ca sunt experti sau juristi,etc sa nu mai vb de medici.Deci care poate da un sfat bun si concret il astept
Eu v-am spus ce am avut de spus cu reevaluarea si vad ca nu m-ati luat in seama. Inca o data va repet, faceti rost de un evaluator ANEVAR pe imobile, vedeti la cat va evalueaza imobilul, la acel pret din raportul de evaluare veti plati impozitul de 16% pe transferul de proprietate, platiti la ANAF(cu declaratii, cu tot "tacamul"), treceti in hotararea de dizolvare acel imobil cu toate datele lui(inclusiv cele din Cartea Funciara- caci veti primi la final de la registrul comertului o hartie care atesta ca acel bun a apartinut firmei, unde erati singur, daca mai retin bine), si dupa radierea societatii mergeti la cartea funciara cu un dosar cu actele de la radierea societatii, cu plata impozitului pe venit, cu hartia de la registru ca acel bun a apartinut firmei unde erati doar d-voastra asociat unic, completati o cerere si bunul va intra in patrimoniul d-voastra personal ca persoana fizica. Sper ca aveti cadastrul facut pe acel imobil si ca este inscris in cartea funciara(daca nu trebuie mai intai sa-l faceti !)
Buna ziua,eu v-am luat in seama ,dar dumneavoastra ma puneti sa platesc 16% din diferenta ,sa va explic.. apartamentul a fost 200 de mil vechi,evaluatorul il va evalua la 2,2miliarde.... va dati seama ca eu platesc aroape 320 de mil vechi acei 16%,si daca fac la notar platesc 20 de milioane maxim.,Deci eu va spun ca chiar nu ma pricep de nici un fel dar lucrul acesta parca il vad logic sau poate se calculeaza altfel evaluarea in contabilitate,deci de aceea va rog din suflet dati sfaturi numai daca sunteti in domeniu va rog.Cu stima
Ati vorbit d-voastra cu un evaluator si a spus acest lucru? Stiti d-voastra cum se fac reevaluarile? Daca da, atunci sunteti intr-o situatie nefericita, dar personal nu cred ca asa stau lucrurile. Apoi trebuie sa cautati si un evaluator mai ieftin ceea ce nu inseamna mai prost, eu am facut o reevaluare acum si primul evaluator mi-a cerut 1.500 lei, urmatorul 800 lei si pentru ca m-am straduit sa caut mai mult am gasit cu 450 lei...
Eu nu va pun sa platiti. Eu zic ca asa iesiti mai ieftin... Pana la urma se reduce la un calcul matematic simplu.
Tinand cont ca d-voastra sunteti si cumparator si vanzator pentru 20.000 lei taxele in total sunt de 1600+150+1850 lei=3600 lei, asta daca notarul ar tine cont de valoarea d-voastra de 20.000 lei. Dar el are niste grile si va taxeaza dupa ele si s-ar putea sa fie mai mult decat atata...

Faceti si d-voastra un studiu de piata si vedeti cum iesiti, mai mult, dandu-i cateva date preliminare evaluatorul va poate spune cam pe unde va situati ca valoare. Va convine, la treaba, nu, vedeti alta varianta.
Inca o data este calcul matematic simplu !

Aveti 2 variante: ori vi-o vindeti inainte de dizolvare, ori o capatati in urma actiunii de dizolvare si radiere a societatii.
Si ca sa va mai dau un exemplu, am niste prieteni care au cumparat un apartament in buricul targului in Bucuresti cu 275.000 euro inainte de prabusirea pietei imobiliare, dupa reevaluare, acum un an mai facea 125.000 euro.
ContSters259670, utilizator
pai la ce sa ma incarc cu o evaluare cand pot sa-l vand direct la o suma de 3 ori mai mare decit cea din contabilitate in cel mai rau caz, sunt corect inca ca mai platesc si impozit pe venit ,as putea sa-l vand in pe pierdere ca sunt constrans ,platesc bani la firma de acasa si in plus fara sa am vreo activitate....impozit pe cladire 40% din valoarea de contabilitate ,(4 mil pe luna vine)ca nu a fost reevaluat,
cand alti nu ar face asa ceva,pentru combinate s-au platit sume derizorii,Inca nu am avut nici un raspuns scris pana acum de la asa zisi experti specialisti.... parerilor lor sunt impartite, deci eu cred ca am sa mi-l vand exact cu suma aceea din contabilitate sa nu mai genereze nici un impozit nimic si nici tva,am vb cu notarul pot sa pun orice suma,platesc doar taxa notariala la grila lor