avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie detasare

Ma poate ajuta cineva cu un model de conventie de detasare?

Va multumesc,

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:55, 26 Mai 2015
Buna ziua,

Am facut detasarea pentru un angajat cu data de 20.05.2015, dar n-am transmis inca la itm. Am scos raport din revisal cu detasarea si astept acordul noului angajator cu privire la salariu.

Termenul de transmitere, nu este de 19 zile?
Multumesc
Diana

In cazul detasarii , termenul nu este de 19 zile lucratoare de la data detasarii, ci aceasta se completeaza si se transmite in REVISAL anterior inceperii detasarii.

Art. 4 din HG 500/2011
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
.....
e) pentru salariatii detasati, angajatorul de baza completeaza perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea, anterior inceperii detasarii.
....
Eu am cautat referitor la transmitere itm si am gasit urmatoarele:

www.avocatnet.ro/content/art...

"Cum operam in ReviSal

1) Selectarea angajatorului de care apartine contractul individual de munca ce urmeaza a fi detasat ;
2) Se apasa optiunea ""Detasare"" din meniul principal superior al aplicatiei
3) Din lista de contracte eligibile pentru a fi detasate, se selecteaza contractul vizat;
4) Se completeaza informatiile conform coloanei din stanga ;
5) Se apasa optiunea ""Salvare"""

*Termen de transmitere: 19 zile lucratoare de la data inceperii detasarii"

Cum procedez in aceasta situatie? Detasarea s-a efectuat din 20.05.2015, astept acordul dat in scris pt salariu, ca sa pot transmite la itm. Multumesc.
Nu are nicio legatura salariul primit de la unitatea la care este detasat salariatul cu transmiterea in REVISAL.

HG 500/2011 cu privire la termenul in care se transmitere detasarea.

Art. 4
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
...
e) pentru salariatii detasati, angajatorul de baza completeaza perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea, anterior inceperii detasarii.
....
Aveti si o solutie pt situatia pe care v-am explicat-o?

Am gasit pe site modalitatea de detasare si am retinut ca :*Termen de transmitere: 19 zile lucratoare de la data inceperii detasarii" , in consecinta, am operat detasarea in registru, dar nu am transmis-o inca la ITM.

Am scos raport per salariat cu perioada detasata 20.05.2015-19.05.2016. O pot transmite azi la ITM? Inteleg ca trebuia sa transmit pe 19.05?

Multumesc
Diana

Alte discuții în legătură

Detasare dia911 dia911 Va rog sa imi spuneti cum trebuie procedat daca firma noastra doreste sa detaseze 3 persoane. Se face act aditional de suspendare? Cine plateste contributiile ... (vezi toată discuția)
Detasare fara suspendare ASUL28 ASUL28 Buna ziua va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: firma noastra detaseaza muncitori la alta firma pt.executare lucrari ,dar salariul, contributiile ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in revisal salariat detasat legorodi legorodi Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca trebuie inregistrat in Revisal un salariat la angajatorul la care este detasat. In cazul in care salariatul solicita ... (vezi toată discuția)