Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru/intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru/intabulare

Se poate ataca o intabulare/cadastru ? Cam ce sanse de reusite sint?
Stimate domn, intabularea se face ca urmare a unui act translativ de proprietate, intabularea in Cartea funciara este publicitatea imobiliara fata de terti. O intabulare nu poate fi atacata, ci actul prin care s a instrainat un bun imobil. De asemenea in Cartea funciara se noteaza si alte drepturi reale sau de creanta.
Fiti mai explicit....
Este vorba de o camera din subsol cladire care figureaza in cadastrul si intabulare ca fiind a vecinului, dar pe actele mele de mostenire figureaza ca parti comune...
Incercati o actiune de rectificare a cartii funciare. Luati legatura si cu un cadastrist.
Cam ce sanse sint, ca sa nu ma irosesc degeaba...
Întabularea în C.F se face având actele de proprietate, valabile. Acţiunea în rectificare C.F o poate face orice "persoană interesată" care va avea calitate procesuală activă. Acţiunea în rectificare este imprescriptibilă şi se face conform art. 34 a L7-1996. Ea se poate face ca urmare a constatării printr-o hotărâre judecătorească definitivă a uneia din pctele arătate în art. 34. Concret, în cazul d-voastră, introduceţi o acţiune de fond prin care revendicaţi o parte din camera respectivă-care figurează ca parte comună (demonstraţi cu acte că aveţi acest drept) şi solicitaţi ca urmare, rectificare carte funciară . a vecinului. Aveţi toate şansele dar să aveţi şi un avocat care să cunoască probleme de carte funciară