Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Lucrez cu contract de prestari de servicii pe perioada determinata, unitatea mi-a inmanat adeverinta ca a virat CAS-ul cu OP...,adeverinta data pe 9-08-2012 valabila 3 luni. In data de 14-09-2012 voi fi internat in spital. Intrebarea mea este daca certificatul medical va fi platit?
De ce n-ar fi platit?
Chiar nu stiu,asa au spus cei de la personal. Cred ca nu este corect atata timp cand opresc impozit CAS ,somaj...
Da,dar se poate ca uitatea nu retine si vireaza cei 0,85%pt. concedii si indemnizatii de boala,pt. acest contract de prestari servicii ,daca suma ce va este platita nu intra in fondul brut de salarii ,iar daca nu se vireaza aceasta suma atunci nu sunteti asigutat si pt. concedii medicale ci doar pt. sanatate ,adica beneficiati doar de servicii medicale asigurate,printre care si internarea fara sa platiti costul spitalizarii.
Va multumesc frumos ptr informatii si ptr prompitudine.Am sa ma informez daca este acest caz.