Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit teren uzucapiune
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit teren uzucapiune

Buna ziua! Am dobandit un teren intravilan de 270mp prin uzucapiune. Am fost sa platesc impozitul pe teren si mi s-a cerut impozitul inclusiv pe 5 ani in urma cu penalitati. Intrebarea mea este: exista o lege care sa specifice asa ceva?
Multumesc!
La uzucapiune efectul este retoractiv iar dvs sunteti considerat proprietar din ziua in care ati inceput posesia. Tot de atunci, pentru ca sunteti proprietar, aveti si obligatii (nu numai drepturi cum considera multi) printre care si aceasta de a achita impozitul. Cod Civil
Ca sa dobanditi terenul prin sentinta, trebuia sa faceti dovada de folosinta indelungata-uzucapiune, dar totodata trebuia sa dovediti plata impozitului pt aceasta perioada, cum de la dvs sa procedat diferit? Cine a figurat la impozite si taxe cu acest teren, cine a platit? Probabil ca dvs, ati dobandit cu ceva anii in urma acest teren si deabia acum l-ati declarat la Impozite si taxe, este corect sa va impuna pe 5 ani in urma, conform legii.