Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revendicare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revendicare teren

buna ziua,
as vrea sa stiu daca in baza registrului agricol de intrare in Colectivizare pot revendica un teren?
Cererile in baza legi 18/1991, cu modificarile si completarile ulterioare, au putut fi depuse pana in data de 30.11.2005. Daca nu ati facut acest lucru, singura cale care va ramane este instanta de judecata.
Si in instanta as avea sanse ,mentionez ca nu am alte acte decat registrul agricol?
Asa cum a scris si doina_i, termenul a expirat. Pentrru ca trebuia sa depuneti cerere pe baza Legii fondului funciar, deci o procedura pe o lege speciala, actiunea in revendicare nu are sanse, in conditiile in care este vorba chiar de o situatie reglementata de legile sus mentionate.
In baza legii 18/1991 am mai revendicat niste terenuri in termen legal,cu aceste terenuri intrand in colectiv bunicul meu,terenuri pe care mi s-a emis TP,dar recent am descoperit intamplator ca in registrul agricol mai imi apar inca 3 terenuri de care nu stiam,din moment ce am facut o cere ,comisia de stabilire a fondului funciar nu trebuia sa ma improprietareasca cu toate terenurile cu care bunicul a intrat in colectiv?