Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la cerere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la cerere

buna ziua!
in ce conditii as putea sa beneficiez de pensionarea la cerere? mentionez ca am varsta de 49 ani iar vechimea in munca de 30 ani.
multumesc
stimata doamna va rog frumos sa ne spuneti anul si luna nasterii dmv
imi cer scuze pentru datele incomplete, anul nasterii e 1963 luna a 8 a ziua 23.
va multumesc
Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2021 luna Februarie la virsta de 57 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 41 ani si 3 luni.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2021 luna Februarie la virsta de 57 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 33 ani si 3 luni.