avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la cerere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la cerere

buna ziua!
in ce conditii as putea sa beneficiez de pensionarea la cerere? mentionez ca am varsta de 49 ani iar vechimea in munca de 30 ani.
multumesc
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 10:36, 17 Septembrie 2012
stimata doamna va rog frumos sa ne spuneti anul si luna nasterii dmv
imi cer scuze pentru datele incomplete, anul nasterii e 1963 luna a 8 a ziua 23.
va multumesc
Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2021 luna Februarie la virsta de 57 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 41 ani si 3 luni.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2021 luna Februarie la virsta de 57 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 33 ani si 3 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog un sfat copetent pentru o noua pensionara? Lmihai56 Lmihai56 Data nasterii 17 10 1963 Sex: femenin Vechime in munca; 36ani Care din variantele de pensionare se potrivesc conform noii legi unitare de pensionare Va ... (vezi toată discuția)
Am 30 de ani vechime , 4 ani si 5 luni conform legi 1 din 1970 ... m stoichita m stoichita Am 30 de ani vechime , 4 ani si 5 luni conform legi 1 din 1970 art.9 litera ,k\' si 2 ani si 4 luni somaj cand pot sa es la pensie (15 01 1964). (vezi toată discuția)
Calculul varstei de pensionare anticipata partiala Elena Tescaru Elena Tescaru Cumnata mea are 55 ani si 33 de ani vechime. Se poate pensiona anticipat partial? Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2018 luna August la ... (vezi toată discuția)