Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Rezilierea contractului cablu tv
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Rezilierea contractului cablu tv

Buna ziua!

as dori sa reziliez un contract cu o televisiune prin cablu .Contractul este pe numele surorei mele si ea este plecata din tara.
Am citit toate conditiile societatii in care specifiva ca doar titularul poate sa puna o cerere de reziliere si trebuie sa se prezinte personal.
Poate sora mea sa trimite o scrisoare cu confirmare de primire la adresa indicata?
Va multumesc.
Ares-3, moderator
da, poate. daca acel contract nu a ajuns la termen sau nu a fost prelungit tacit (exista o serie de clauze in contract), denuntarea contractului se va face dupa plata unei despagubiri.

Poate sa rezilieze si fara sa se prezinte personal.
Trebuie sa le trimita, asa cum ati scris, o notificare prin posta cu confirmare de primire prin care sa ii anunte ca doreste rezilierea contractului incepand din data de ... Acea data trebuie sa fie la 30 de zile de la data expedierii.

A iesit din perioada contractuala?
In primul rand va multumesc f.mult.
Pana astazi am platit regulamentar. As dori resilierea contractului incepand cu 1 octombrie.
Inca o data multumesc. Multa sanatate.
Nu se va rezilia incepand cu 1 octombrie, ci la 30 de zile calendaristice dupa ce o sa trimiteti notificarea.
Cititi contractul si vedeti ce scrie, daca a ajuns la termen, altfel vor fi calculate penalizari.