Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Întrebare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Întrebare

De fapt, nici nu știu cum să formulez întrebarea, dar expun problema ca să înțelegeți.
Ca și șofer de autocamion, nu de puține ori, la sfârșit de lună mă pomeneam cu vreun directoraș că începe să urle la mine că am depășit consumul de motorină și că o să-mi oprească din bani. Slavă domnului că nu mă sperii cu una cu două și după ce urlam și eu la el o lăsa baltă.
Ce vreau eu să știu este: cum se stabilește consumul de carburant la un autocamion? Există o metodă universal agreată, o formulă ceva, o normă metodologică...?
~ Conținut șters la cerere ~
Ce este FCP?
Impartiti litrii de carburant din alimentari (pe o perioada de o luna, de ex) la km parcursi in aceeasi perioada (din foile de parcurs sau luati kilometrajul din bordul masinii la inceputul si la sfarsitul lunii) si inmultiti cu 100. Consumul insa variaza in functie de tonaj.
Centralizatorul furnizorului de consum pe utilaj-FCP