Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit neplatit

Buna am un credit luat din 2007 la care s-a platit mai putin de un an, itrebarea mea este daca termenul de prescriere este de tre ani de la ultima plata efectuata sau de 3 ani de la ultima rata specificata in contract adica daca este luat pe 10 ani atunci termenul ar fi 2020??
In cazul creditelor bancare, termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita incepe sa curga de la data scadentei obligatiei de plata, adica de la data la care trebuia achitata rata de catre debitorul obligatiei.
In situatia in care exista un credit bancar cu mai multe rate succesive, termenul de prescriptie incepe sa curga de la data ultimei rate de achitat, conform contractului incheiat cu banca.
In raport de decaderea termenului de 3 ani si de contractul dv,verificati atent cand s-a facut ultima plata de la care calculati 3 ani ...