avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... DOCUMENTE JUSTIFICATIVE ELIBERATE DE AJOFM PENTRU ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

DOCUMENTE JUSTIFICATIVE ELIBERATE DE AJOFM PENTRU PERSOANELE CARE AU BENEFICIAT DE INDEMNIZATIE DE SOMAJ

Buna ziua,

Avand in vedere ca la data de 01.10.2012 imi expira perioada de somaj, va rog sa-mi spuneti daca AJOFM trebuie sa emita Dispozitie privind incetarea indemizatiei de somaj precum si Adeverinta din care sa rezulte perioada, valoarea indemnizatiei de somaj,etc?
Daca raspunsul este afirmativ, aceste documente se elibereaza automat de AJOFM sau doar la cererea mea?
Mentionez ca nu am primit de la AJOFM nici Dispozitie privind stabilirea dreptului de indemnizatie de somaj.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ianuaria , utilizator 17:37, 20 Septembrie 2012
1. Dispozitiile privind stabilirea dreptului de indemnizatie de somaj si privind incetarea indemizatiei de somaj se emit de AJOFM si un exemplar din fiecare trebuie sa primiti si dvs.

2. Adeverinta de care vorbiti se elibereaza la cerere daca va este necesara undeva.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa contract pe perioada determinata ContSters85367 ContSters85367 Buna ziua, Inainte sa ma angajez cu contract pe perioada determinata (initial o luna si apoi prelungit cu act aditional pe 3 luni), eram in somaj. Mai am ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj Cossttell Cossttell Buna ziua, as dori sa va pun urmatoarea intrebare: Am fost somer in plata, urmand ca perioada de plata sa expire in luna iunie 2012. In data de ... (vezi toată discuția)
Intrerupere somaj ochio ochio o persoana a venit din somaj la interviu pt angajare si a fost acceptat. pt a intrerupe somajul ,ii trebuie o adeverinta de la firma ca a fost angajat cu CIM ... (vezi toată discuția)