Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ASIGURARE RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ASIGURARE RCA

În luna septembrie 2005 a avut loc un accident între un autoturism care circula pe șosea și o remorcă a unui utilaj agricol aflată în staționare în afara părții carosabile(deținătorul remorcii era persoană fizică).
ÎN PERIOADA RESPECTIVÃ ERA OBLIGATORIE ASIGURAREA RCA A REMORCII ?
OUG 61 2005 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 136/1995 privind asigurările şi reasigurările în România, publicată în Monitorul Oficial din 30 iunie 2005, a introdus un nou articol (1^) prin care remorcile apar ca autovehicule si implicit se asigura, conditia fiind de a fi inmatriculate.

Citiţi mai mult: [ link extern ]