Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum se inregistreaza in contabilitate prescrierea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum se inregistreaza in contabilitate prescrierea datoriilor

As dori sa stiu cum se intregistreaza in contabilitete o datorie ce s-a prescris.
Mai exact am un client X care are o datorie de 1000 lei din data de 12.05.2008, suma ce nu a fost achitata dar nu l-am dat nici in judecata, si noi suntem in anul 2012, cum pot sa sting acesata datorie din contabilitate, adica sa nu mai figureze cu datorie fata de firma.
Inregistrarea ar fi 6588=4111.
Va multumesc
Parerea mea este ca fara a face dovada ca ati notificat clientul respectiv sa va achite datoria, fara sa aveti extrase de cont trimise pentru confirmare nu puteti scade din evidenta contabila datoria clientului. Nu exista temei legal. Dvs. trebuie sa faceti tot posibilul pentru recuperarea datoriei. Ultima cale de atac este instanta, de unde in urma unei hotarari judecatoresti definitive care dispune asupra sumei respective, o puteti scoate din evidenta contabila.
Din pacate la o datorie asa de mica cheltuielile pentru recuperarea ei sunt disproportionate.
Inclusiv actiunea in instanta costa iar daca nu au fost facute notificari catre clientul rau platnic datoria se prescrie dupa 3 ani.
Intr-adevar colega mea are dreptate dar in Romania pana la Dzeu te mananca sfintii.
Am patit-o si eu (circa 3000 RON) dar nici-o firma de recuperare nu se baga la o suma atat de mica iar in instanta se ajunge pentru o suma de cel putin 10000 RON (instantele refuza in actiune o suma mai mica). Asa ca am facut o AGA si suma am trecut-o in 6588 ca oricum am platiti impozit pentru ea (fiind micro) atasand si toate documentele referitoare la acest caz (notificari etc.).