Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am fost adoptat de bunica mea- ce drepturi am ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am fost adoptat de bunica mea- ce drepturi am ?

daca am fost adoptat de bunica mea si eu am 27 de am ce benefici mai am dupa decesul adoptatorului (bunica mea)? de pensie de urmas mai beneficiez dupa decesul adoptarului (bunica mea)?
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema, iar daca mai aveti intrebari/nelamuriri sa continuati discutia aici. ( pct.3.3 din Regulament).
Pentru continuarea discutiei, aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
b]marian_26 a scris:

daca am fost adoptat de catre un membru din familie (bunica mea) bunica are pensie de vechime si un ajutor pe caz de boala ce parte din pensia bunicii mele voi lua jumatate cea de drept, cea de boala sau jumatate din toti bani pe care ii ia in prezent (bani de drept si ajutor de boala) dupa decesul bunicii? si ce alte drepturi voi mai avea dupa decesul bunicii cu actul care imi va veni acasa si dus la tribunal si legalizat? va multumesc!
MARTA SIMONA PETRE, Avocat