Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita!
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita!

Am castigat un proces, am primit hotararea instantei si urmeaza sa apelez la un executor (am dat in judecata fostul angajator ptr neplata slariilor).

Sediul firmei la care eu am fost angajata, se afla in alt judet decat cel in care eu am domiciliul si unde am si actionat in instanta. Nelamurirea mea este: executorul trebuie sa fie din judetul in care firma isi are sediul??? Am cerut si parerea unui executor din orasul meu si mi-a spus ca nu ma poate ajuta daca firma este din alt judet :hm:
Multumesc anticipat!
da.
competenta executorului e limitata la circumscriptia Curtii de Apel in care are sediul executorul.
mergeti la un executor judecatoresc din localitatea unde are sediul fostul angajator
Codul de procedura civila spune la art. 373 ca hotărârile judecătoreşti şi celelalte titluri executorii se execută de executorul judecătoresc din circumscripţia curţii de apel în care urmează să se efectueze executarea.
Cea mai comoda modalitate de executare a unei persoane juridice fiind poprirea, aceasta, conform art. 453 CPC, se înfiinţează la cererea dvs, de executorul judecătoresc de la sediul angajatorului, ori de la sediul terţului poprit - adica banca/bancile unde acesta isi are deschis/e contul/conturile.

Urmeaza sa trimit executorului prin posta actele necesare ptr deschiderea dosarului in acest caz....
Mi s-a solicitat titlul executoriu in original. Nelamurirea mea este: aceasta hotarare a instantei nu trebuie sa ramana la mine in original? Am posibilitatea de a legaliza o copie a hotararii sau cum se poate proceda astfel incat sa ramana la mine originalul??

Multumesc anticipat pentru raspuns.