Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume minor cu acordul tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume minor cu acordul tatalui

Buna seara,

Am si eu o intrebare, dintr-o relatie de concubinaj s-a nascut un copil. La nastere tatal nu l-a recunoscut, dar dupa 3 ani tatal l-a recunoscut printr-o declaratie data in fata autoritatilor de la stare civila, iar acum acelasi tata doreste sa-l treaca pe numele lui(intre timp parintii minorului s-au casatorit, purtand acelasi nume.) Cine deschide actiunea mama, sau tatal? si la care judecatorie se depune cererea? primaria care a emis certificatul de nastere este cea a asectorului 5, iar tatal locuieste in sectorul 3. Va multumesc!
Stimata doamna gi_jane2,
dar daca tatal minorei( locuieste in sectorul 3) face actiune in contradictoriu cu Primaria Sector 5 si o depune la Jud.sector 5, fara sa ma includa si pe mine(mama) sau musai asa trebuie?
si inca o intrebare: se poate trimite prin posta aceasta actiune sau trebuie depusa personal la judecatorie?
gi-jane2, moderator
Am mai gasit o speta. Calitate procesuala pasiva se pare ca are mama.
[ link extern ] /
Daca tatal se judeca in contradictoriu cu starea civila, ar trebui sa reclamati ca aceasta nu vrea sa va primeasca declaratia si sa faca schimbarea, ori nu aveti baza legala in cazul dvs.

Puteti sa va adresati in scris starii civile si sa va dea un raspuns tot in scris. Vedem pe ce se bazeaza refuzul lor si vedeti cum actionati mai departe.
gi-jane2, moderator
Multumesc frumos pentru tot! daca mai gasiti ceva relevant va rog sa-mi scrieti in continuare... am sa merg luni la starea civila sa vad ce zic.