Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot intra in concediul de crestere al copilului daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot intra in concediul de crestere al copilului daca sunt incadrata cu norma de 2 ore pe zi, de aproape 1 an?

Buna seara.
Sunt angajata, de aproape 5 ani la o firma care, din varii motive, m-a incadrat in munca, la inceput cu norma de 8 ore, apoi, dupa cca 2 ani, cu norma de 2 ore, si nu doreste a-mi mari norma din aceleasi varii motive, sa le spun asa...
Eu as vrea pana la sfarsitul acestui an sa raman insarcinata, si intrebarea mea este:
Pot beneficia de concediul pentru cresterea copilului in aceste conditii sau nu? Daca nu, as vrea sa stiu, va rog, conditiile in care as putea, sau ce as putea face pentru a-mi determina firma angajatoare sa ma incadreze inapoi cu norma de 8 ore pe zi?
Puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC si daca aveti program de lucru mai mic de 8 ore pe zi.