Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune parti sociale srl,prin act notarial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune parti sociale srl,prin act notarial

vreau sa cedez partiile sociale catre o terta persoana prin act notarial,intrebarea mea este daca eu raspund de ceea ce face inputernicitul.va multumesc
vreti sa spuneti ca eu acum in 2012 pot inregistra la ORC o cesiune de parti sociale intocmite in 2007 ?

Art. 44

(1) Dacă nu respectă dispoziţiile legii şi termenele prevăzute, comercianţii care trebuie să ceară înmatricularea sau înscrierea unei menţiuni sau să depună specimene de semnătură ori anumite acte vor fi obligaţi, prin încheiere pronunţată de judecătorul delegat, la plata unei amenzi judiciare de la 50 lei (RON) la 500 lei (RON), dacă fapta nu constituie infracţiune.

(2) În cazul în care înmatricularea, menţiunea, depunerea specimenului de semnătură sau a actului sunt în sarcina unei persoane juridice, amenda judiciară este de la 500 lei (RON) la 2000 lei (RON), dacă fapta nu constituie infracţiune. Dacă sunt mai multe persoane obligate la îndeplinire, amenda se aplică fiecăreia dintre ele.

erata nu e nul este cu amenda .

olden, utilizator
olden a scris:

vreti sa spuneti ca eu acum in 2012 pot inregistra la ORC o cesiune de parti sociale intocmite in 2007 ?

Nu, categoric nu. Sustin afirmatia dumneavoastra cu termenul de 15 zile!
Lucian Huzum, Consilier juridic
Stimati domni si doamne care sunteti juristi!
Daca depasesti termenul legal de 15 zile nu inseamna ca nu mai primesc actele, inseamna ca esti pasibil de amenda pentru nerespectarea termenelor.Si din 1990 si pana acum(deci 22 ani) de lucru cu registrul comertului, cel putin aici in Bucuresti, numai o singura societate am vazut ca a luat amenda pe vremea cand erau judecatorii delegati.
Practic ai o obligatie creata prin lege, de depunere a actelor in termen de 15 zile de la semnarea lor, iar nerespectarea acestei obligatii se sanctioneaza cu amenda, unde ati vazut in textul de lege ca nu se mai primesc actele?
ContSters259670, utilizator
unmoeglich a scris:

Stimati domni si doamne care sunteti juristi!
Daca depasesti termenul legal de 15 zile nu inseamna ca nu mai primesc actele, inseamna ca esti pasibil de amenda pentru nerespectarea termenelor.Si din 1990 si pana acum(deci 22 ani) de lucru cu registrul comertului, cel putin aici in Bucuresti, numai o singura societate am vazut ca a luat amenda pe vremea cand erau judecatorii delegati.
Practic ai o obligatie creata prin lege, de depunere a actelor in termen de 15 zile de la semnarea lor, iar nerespectarea acestei obligatii se sanctioneaza cu amenda, unde ati vazut in textul de lege ca nu se mai primesc actele?

suuper se vor face la cesiuni in prezent pentru anii :2005-2012 daca asa considerati dvs. fara notar :)))) ha, ha, ha, ha ce conteaza ca nu a depus bilantul din 2005 ca ORC nu i dizolva !!
olden, utilizator
V-am pus o intrebare punctuala, unde scrie in lege ca daca actele depasesc termenul de 15 zile nu mai sunt primite de catre registrul comertului? Temeiul legal!