avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune parti sociale srl,prin act notarial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune parti sociale srl,prin act notarial

vreau sa cedez partiile sociale catre o terta persoana prin act notarial,intrebarea mea este daca eu raspund de ceea ce face inputernicitul.va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 10:04, 6 Octombrie 2012
vreti sa spuneti ca eu acum in 2012 pot inregistra la ORC o cesiune de parti sociale intocmite in 2007 ?

Art. 44

(1) Dacă nu respectă dispoziţiile legii şi termenele prevăzute, comercianţii care trebuie să ceară înmatricularea sau înscrierea unei menţiuni sau să depună specimene de semnătură ori anumite acte vor fi obligaţi, prin încheiere pronunţată de judecătorul delegat, la plata unei amenzi judiciare de la 50 lei (RON) la 500 lei (RON), dacă fapta nu constituie infracţiune.

(2) În cazul în care înmatricularea, menţiunea, depunerea specimenului de semnătură sau a actului sunt în sarcina unei persoane juridice, amenda judiciară este de la 500 lei (RON) la 2000 lei (RON), dacă fapta nu constituie infracţiune. Dacă sunt mai multe persoane obligate la îndeplinire, amenda se aplică fiecăreia dintre ele.


erata nu e nul este cu amenda .


Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2012
olden, utilizator
olden a scris:

vreti sa spuneti ca eu acum in 2012 pot inregistra la ORC o cesiune de parti sociale intocmite in 2007 ?


Nu, categoric nu. Sustin afirmatia dumneavoastra cu termenul de 15 zile!
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2012
Lucian Huzum, Consilier juridic
Stimati domni si doamne care sunteti juristi!
Daca depasesti termenul legal de 15 zile nu inseamna ca nu mai primesc actele, inseamna ca esti pasibil de amenda pentru nerespectarea termenelor.Si din 1990 si pana acum(deci 22 ani) de lucru cu registrul comertului, cel putin aici in Bucuresti, numai o singura societate am vazut ca a luat amenda pe vremea cand erau judecatorii delegati.
Practic ai o obligatie creata prin lege, de depunere a actelor in termen de 15 zile de la semnarea lor, iar nerespectarea acestei obligatii se sanctioneaza cu amenda, unde ati vazut in textul de lege ca nu se mai primesc actele?
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2012
ContSters259670, utilizator
unmoeglich a scris:

Stimati domni si doamne care sunteti juristi!
Daca depasesti termenul legal de 15 zile nu inseamna ca nu mai primesc actele, inseamna ca esti pasibil de amenda pentru nerespectarea termenelor.Si din 1990 si pana acum(deci 22 ani) de lucru cu registrul comertului, cel putin aici in Bucuresti, numai o singura societate am vazut ca a luat amenda pe vremea cand erau judecatorii delegati.
Practic ai o obligatie creata prin lege, de depunere a actelor in termen de 15 zile de la semnarea lor, iar nerespectarea acestei obligatii se sanctioneaza cu amenda, unde ati vazut in textul de lege ca nu se mai primesc actele?


suuper se vor face la cesiuni in prezent pentru anii :2005-2012 daca asa considerati dvs. fara notar :)))) ha, ha, ha, ha ce conteaza ca nu a depus bilantul din 2005 ca ORC nu i dizolva !!
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2012
olden, utilizator
V-am pus o intrebare punctuala, unde scrie in lege ca daca actele depasesc termenul de 15 zile nu mai sunt primite de catre registrul comertului? Temeiul legal!

Alte discuții în legătură

Cesiune parti sociale srl Jurist TM Jurist TM In cazul in care cei doi asociati dintr-un SRL cesioneaza toate partile sociale catre doua persoane ( noii asociati ai SRL-ului), ce acte sunt necesare pentru ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale scorus69 scorus69 buna seara am si eu o intrebare intr-un srl cu asociat unic in care doreste sa intre al 2-lea asociat prin cedare de p.s 50% , cesiunea la Registrul ... (vezi toată discuția)
Perioada infiintare firma ContSters159354 ContSters159354 spuneti-mi si mie va rog, in cazul cand intentionezi sa infiintezi/cumperi o firma trebui sa fie publicat ceva in monitorul oficial? am inteles din unele surse ... (vezi toată discuția)