Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune parti sociale

buna seara
am si eu o intrebare

intr-un srl cu asociat unic in care doreste sa intre al 2-lea asociat prin cedare de p.s
50% , cesiunea la Registrul comertului se face tot in 2 etape si dureaza peste 30 zile ? sau se depune tot dosarul odata.
va multumesc
Sunt doua etape. Pentru exactitate vezi site-ul ORC
Intocmiti un singur dosar, care va contine:
·Decizia asociatului unic privind cesiunea de parti sociale, schimbarea structurii participarii asociatilor la capitalul social, ca urmare a cesuinii, revocarea actualului adminsitrator si numirea noului administrator (daca este cazul, daca se schimba si administratorul sau se numeste si celalalt asociat);
·Contractul de cesiune de parti sociale;
·Declaratia noului asociat privind indeplinirea conditiilor prevazute de lege pentru detinerea calitatii de asociat si administrator;
·Specimenul de semnatura al noului asociat al societatii, dat in fata directorului ORC;
·Act aditional care sa cuprinda cele hotarate de asociatul unic.
·Actul constitutiv actualizat.
Taxele aferente.
Se rezolva in maxim 6-7 zile.
va multumesc mult pentru raspuns
Puteti consulta site-ul ONRC aici: [ link extern ] .
As avea cateva observatii: Declaratia pe propria raspundere si specimenul de semnatura ale noului asociat se pot da si in fata notarului (asta in cazul in care nu are timp de pierdut pe la Registrul Comertului).
Actul constitutiv trebuie semnat de ambii asociati.
Succes!
RalucaB a scris:

Declaratia pe propria raspundere si specimenul de semnatura ale noului asociat se pot da si in fata notarului (asta in cazul in care nu are timp de pierdut pe la Registrul Comertului).

Poate, dar acolo costa, la ORC nu.
Timp se pierde oricum, important este sa faci cat mai putine cheltuieli sauplimentare.