avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune parti sociale

buna seara
am si eu o intrebare

intr-un srl cu asociat unic in care doreste sa intre al 2-lea asociat prin cedare de p.s
50% , cesiunea la Registrul comertului se face tot in 2 etape si dureaza peste 30 zile ? sau se depune tot dosarul odata.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 22:19, 15 Iulie 2010
Sunt doua etape. Pentru exactitate vezi site-ul ORC
Intocmiti un singur dosar, care va contine:
·Decizia asociatului unic privind cesiunea de parti sociale, schimbarea structurii participarii asociatilor la capitalul social, ca urmare a cesuinii, revocarea actualului adminsitrator si numirea noului administrator (daca este cazul, daca se schimba si administratorul sau se numeste si celalalt asociat);
·Contractul de cesiune de parti sociale;
·Declaratia noului asociat privind indeplinirea conditiilor prevazute de lege pentru detinerea calitatii de asociat si administrator;
·Specimenul de semnatura al noului asociat al societatii, dat in fata directorului ORC;
·Act aditional care sa cuprinda cele hotarate de asociatul unic.
·Actul constitutiv actualizat.
Taxele aferente.
Se rezolva in maxim 6-7 zile.
va multumesc mult pentru raspuns
Puteti consulta site-ul ONRC aici: [ link extern ] .
As avea cateva observatii: Declaratia pe propria raspundere si specimenul de semnatura ale noului asociat se pot da si in fata notarului (asta in cazul in care nu are timp de pierdut pe la Registrul Comertului).
Actul constitutiv trebuie semnat de ambii asociati.
Succes!
RalucaB a scris:

Declaratia pe propria raspundere si specimenul de semnatura ale noului asociat se pot da si in fata notarului (asta in cazul in care nu are timp de pierdut pe la Registrul Comertului).


Poate, dar acolo costa, la ORC nu.
Timp se pierde oricum, important este sa faci cat mai putine cheltuieli sauplimentare.

Alte discuții în legătură

Cesiune Alexandru Arsu Alexandru Arsu Buna seara, Intampin urmatoarea problema: Se da un SRL cu asociat unic si 4 persoane implicate in aceasta poveste. A este primul asociat. Pe 01.05 acesta ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare srl anamariacelik anamariacelik care sunt pasii de parcurs pentru a vinde un SRL? ma intereseaza pentru ca un anume asociat la firma x a vandut firma (SRL),intocmind un contract de vanzare ... (vezi toată discuția)
Vanzare firma lenuivan lenuivan vreau sa vand o firma la care sunt asociat unic, in patrimoniu nu mai am niciun bun(am avut o masina ptr transport dar am vandut-o) Ce acte tb sa intocmesc? - (vezi toată discuția)