Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sechestru asigurator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sechestru asigurator

Buna ziua,va rog frumos;am o nelamurire:se poate pune sechestru asigurator,pe un apart detinut impreuna cu sotul?)pe actul de vanzare-cumparare sunt coproprieteri;aceasta masura de sechestru a fost luata ptr unul din soti,acesta avand un prejudiciu de 10.000roni;multumesc!
Sechestru asigurator se poate institui pe orice bun aflat in proprietatea persoanei impotriva careia se ia aceasta masura de asigurare.
Conform art. 493 alin. 1 Cod procedura civila creditorii personali ai unui debitor nu pot urmari o parte a unui bun aflat in coproprietate sau in devalmasie, ci trebuie ca in prealabil sa ceara mai intai determinarea cotei - parti a debitorului din acesta. Dupa determinarea cotei - parti se va putea urmari, respectiv institui masuri asiguratorii asupra acestei cote - parti.
In cazul expus de dumneavoastra depinde cum este detinut bunul, in coproprietate devalmasa sau in coproprietate stabilita pe cote - parti.
Coproprietatea devalmasa este o forma de proprietate comuna in care bunurile apartin titularilor de drept fara a fi divizate, adica toti proprietarii stapanesc bunul sau bunurile impreuna. Devalmasia poate rezulta in urma aplicarii prevederilor legale sau ca urmare a intelegerii partilor.

Da, se poate pune sechestru asigurator pe un bun aflat in coproprietatea sotilor.

Se va face ulterior partajul.