avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer sportiv
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer sportiv

Buna ziua,
Cum se inregistreaza o factura de 13.000 de lei, contravaloare transfer sportiv?
In ce cont?
Multumesc.
Diana.
Cel mai recent răspuns: cdcd , utilizator 20:35, 25 Septembrie 2012
Nu stiu unde s-ar putea incadra.
Se poate in:
- 2051 Concesiuni, brevete, licenţe, mărci comerciale, drepturi şi
active similare privind activităţile fără scop patrimonial.
Ca nu cred ca se poate incadra in 2311 sau in 2134.01 nici atit.
Multumesc pt. amabilitate.
Cu ajutorul contului 205 se tine evidenta concesiunilor, brevetelor, licentelor, know-how-urilor, marcilor de fabrica si de comert si altor drepturi si valori similare aportate, achizitionate sau dobandite pe alte cai.

Parerea mea este ca acest transfer nu poate fi inregistrat aici.
In 208 se poate?
In niciun caz!

Contul 208 Alte imobilizari necorporale

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta programelor informatice create de unitate sau achizitionate de la terti, precum si a altor imobilizari necorporale.

Contul 208 "Alte imobilizari necorporale" este un cont de activ.

In debitul contului 208 "Alte imobilizari necorporale" se inregistreaza:
- valoarea altor imobilizari necorporale achizitionate, realizate pe cont propriu sau reprezentand aportul asociatilor la capitalul social (404, 233, 721, 456).

In creditul contului 208 "Alte imobilizari necorporale" se inregistreaza:
- valoarea altor imobilizari necorporale cedate sau scoase din evidenta (280, 658);
- valoarea altor imobilizari necorporale aportate si retrase (456).
- valoarea altor imobilizari necorporale depuse ca aport la capitalul altei persoane juridice (261).

Soldul contului reprezinta valoarea altor imobilizari necorporale existente.

Astazi m-am consultat si cu colegele mele. Si ele mi-au dat aceiasi solutie pe care v-am scris-o pe pagina anterioara.
Multumesc mult pt. raspunsuri.
O sa-l inregistrez pe 6588.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare mijloace fixe ctinagl ctinagl Buna ziua, Spune-ti-mi si mie va rog daca Soft Server mail, soft client mail, sistem de operare Windows 2000, Microsoft Office Romania si Soft Client Access, ... (vezi toată discuția)
Imobilizari necorporale mari.a mari.a Buna seara, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am inregistrat licentele pentru windows - imobilizari necorporale - pe ct. 205, programele de ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile referitoare la achizitia unui program antivirus urgenta.... Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! As vrea va rog un ajutor in privinta inregistrarilor contabile referitoare la achizitia unui program antivirus cu licenta de un an in valoare de ... (vezi toată discuția)