avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 105 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cereale - avans cereale
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cereale - avans cereale

1.am achitat avans cereale (furnizor neplatitor TVA)
-nu am bifat casuta "cereale" in decont (fiind doar avans)
-am urmatoarea informatie:

[ link extern ]

-in momentul in care voi primi cerealele (storno avans cu 1 si incarcare cereale cu um kg), unde le trec in decont TVA si d394 ?! Eu sunt platitoare TVA (societatea)


2. daca facturez unui platitor TVA, la ce randuri trec in d300si d394;
3. dar daca facturez unui neplatitor TVA....


multumesc
Cel mai recent răspuns: Herra_ , utilizator 20:01, 22 Septembrie 2012
1.daca furnizorul este naplatitor de tva puteti trece suma la rd. 26 sau sa nu o treceti deloc.
operatiunile cu persoanele neplatitoare de tva nu se raporteaza in decl. 394.

2.la rd.13 in decont, iar in decl. 394 la rd. V

3.la rd.9
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxarea inversa la cereale - la ce rand din decontul tva ? Kolea41 Kolea41 buna ziua, am o intrebare legata de modul in care se completeaza decontul TVA -practic ,la ce rand se trece operatiunea de vanzare cereale catre alti ... (vezi toată discuția)
Decontul de tva vers.a2.02 Annamaria Bajko Annamaria Bajko BUna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati cu decontul de TVA , nu-mi vrea sa-mi dea rezultatul. Nu stiu cum functioneaza...Tot am incercat dar fara ... (vezi toată discuția)
394-taxare inversa cereale, cum este corect sa completez declaratia : cu tva sau fara tva? ContSters86219 ContSters86219 In declaratia 394 pt. ianuarie 2012 trebuie sa introduc o livrare de cereale. Completez doar baza de impozitare? Ma gandesc ca nu pun si TVA aferent pt. ca pe ... (vezi toată discuția)