Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cereale - avans cereale
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cereale - avans cereale

1.am achitat avans cereale (furnizor neplatitor TVA)
-nu am bifat casuta "cereale" in decont (fiind doar avans)
-am urmatoarea informatie:

[ link extern ]

-in momentul in care voi primi cerealele (storno avans cu 1 si incarcare cereale cu um kg), unde le trec in decont TVA si d394 ?! Eu sunt platitoare TVA (societatea)

2. daca facturez unui platitor TVA, la ce randuri trec in d300si d394;
3. dar daca facturez unui neplatitor TVA....

multumesc
1.daca furnizorul este naplatitor de tva puteti trece suma la rd. 26 sau sa nu o treceti deloc.
operatiunile cu persoanele neplatitoare de tva nu se raporteaza in decl. 394.

2.la rd.13 in decont, iar in decl. 394 la rd. V

3.la rd.9
multumesc