Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna seara, sint casatorita in Romania, acum ma aflu acasa in Rep.Moldova, as vrea sa stiu daca pot trimite cererea de divort prin posta fara a ma prezenta la Oficiul Starii Civile impreuna cu sotul, daca divortul este amiabul si fara copii.
Nu se poate. La divortul pe cale amiabila, sotii trebuie sa fie prezenti pe tot parcursul procedurii, exceptie fiind depunerea cererii care poate fii facuta si prin mandatar cu procura autentica.
ar fi bine si asa, dar pe cine as putea ruga sa fie mandatar? cum se procedeaza?
multumesc pentru raspuns
Divortul poate fi amiabil si in fata instantei de judecata daca imputerniciti cu procura autentica un avocat pentru a va reprezenta in fata instantei de judecata.
avocatul trebuie sa fie neaparat roman si sa depuna cererea cu procura in aceeasi zi in care se va duce si sotul?
Avocatul trebuie sa aiba dreptul in Romania.
Sunt si avocati moldoveni cu drept in tara.
Da,trebuie i aceeasi zi cu sotul sa mearga.