Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... notarea la OCPI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

notarea la OCPI

Un antecontract de v/c cu achitare integrala poate fi notat In CFla OCPI inainte de implinire termenului de perfectare a contractului de v/c lanotar?

Poate numai cu aceasta notificare sa perfecteze actul de v/c sau trebuie obligatoriu CF?

~ Conținut șters la cerere ~
Proprietarul poate să fie de acord cu notarea antecontractului de v-c tocmai pentru a-și dovedi buna credință.
Notarea nu presupune constituirea de drepturi ci face doar ca acel antecontract de v-c să fie opozabil erga omnes, adică tuturor. În acest fel se va prezuma că orice terță persoană are cunoștință de acel antecontract.