Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrebare concediu cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrebare concediu cresterea copilului

Buna ziua!
Am o prietena care este insarcinata in 7 luni si are o mica dilema: in prezent este angajata cu contract pe perioada determinata din decembrie 2011, pe perioada de 1 an. Vrea sa intre in concediu prenatal cand face 8 luni si nu stie daca poate beneficia de concediul de cresterea copilului de 2 ani. Copilul se va naste in ianuarie.....
I se va suspenda c.i.m. pana la data incetarii acestuia,intrucat are c.i.m. pe durata determinata ... in cazul in care nu se mai prelungeste durata c.i.m., atunci poate intra in somaj, va suspenda somajul si apoi va intra in CCC , urmand a relua somajul imediat dupa terminarea CCC.

In acest sens, contractul individual de munca (CIM) pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii) la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, Aceasta modalitate de incetare a raportului de munca ii da posibilitatea sa beneficieze de indemnizatie de somaj.
Asadar, dupa incetarea c.i.m. va trebui sa depuna ctele de somaj la AJOFM..

In perioada de somaj indemnizat se poate beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate (sarcina si lauzie) si apoi de concediu pentru cresterea copilului (CCC).

Certificatele medicale se duc la AJOFM care le va calcula si le va plati.

Cererea pentru intrarea in CCC se face catre AJOFM, iar actele se depun la Primaria in raza caruia are domiciliu.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc freeelis!! :)
acum m-am prins de toate :)