Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre divort

Buna seara,
Am sa va relatez pe scurt situatia: prietena mea a fost casatorita timp de 15 ani ( cu aproximatie ), casatorie din care a rezultat doi copii. Anii au trecut, el paraste locuinta conjugala si pleaca in strainatate definitiv. Dupa un timp doreste sa divorteze de prietena mea, isi angajeaza un avocat pe care il deleaga in a face toate demersurile de divort. Pentru ca prietena mea nu era in tara la momentul respectiv, ea nu se prezinta si se pronunta hotararea de divort. Pana aici nimic grav, numai ca in hotararea care a primit-o acasa scrie negru pe alb ca din acea casatorie nu a rezultat nici un copil si ca separarea a fost de comun acord si ca nu sunt bunuri de impartit. Intrebarile mele sunt: cu acesti doi copii cum ramane?
chiar nu verifica nimeni cele declarate de un avocat?, vor fi afectati legal in timp acesti copii?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Am inteles si va multumesc tuturor pentru raspunsuri.