avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită dosar lipsa in BEJ
Discuție deschisă în Executare silită

dosar lipsa in BEJ

Buna ziua,
Poate sa-mi explice cineva, va rog, regimul de arhivare a dosarelor de executare active in cadrul unui BEJ? Este legal ca un dosar original activ sa lipseasca din BEJ? Pentru consultarea dosarului de catre o parte procesuala este necesara cerere care ar presupune un raspuns in termen de max 5 zile?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: George-Dorian Tanasescu , Executor judecatoresc 22:17, 26 Septembrie 2012
In situatia in care partea interesata ,in termen legal a formulat cerere de mentinere pe rolul activ al biroului de executare silita,dosarul se impune sa existe in evidenta activa si sa poata fi studiat
Intarzierea raspunsului din partea bej la cererea adresata de o parte interesata in studierea dosarului de executare nu echivaleaza cu lipsa dosarului din arhiva
Ultima modificare: Marți, 25 Septembrie 2012
ynocentta, utilizator
multumesc. e simplu. dosarul cuprinde o executare activa. creditorul a venit la bej sa consulte dosarul. i s-a spus ca dosarul nu este in bej ci la executor care nu e in bej si nu se stie cand revine. s-a refuzat eliberarea unui inscris cum ca dosarul nu este in bej dar s-a solicitat ca creditorul sa faca o cerere de studiere a dosarului.
Din noile precizari rezulta ca nu este vorba despre "dosar lipsa in BEJ"
Avand in vedere obligatiile profesionale ale executorului judecatoresc,acesta nu isi desfasoara activitatea strict numai la nivelul biroului,acesta avand obligatii atat fata de instanta de judecata ,de autoritatile conexe de la care se obtin informatii si precizari,la debitori,etc,astfel incat anterior oricarei deplasari ,se impune contactare si programare ,la fel ca la notar,dentist,etc
Sunt situatii in care chiar daca este la sediul,executorul judecatoresc nu poate fi abordat ,putand opera licitatii,sau acte de informare sau de adjudecare
In situatia in care vi s-a comunicat ca dosarul se afla la executor ,nu se justifica staruinta in cererea pentru "eliberarea unui inscris ca dosarul nu este in bej"
Adresati cererere oficiala executorului judecatoresc,pentru studiere dosar,comunicati date de contact
Deci, ca sa inteleg exact:
1) un dosar poate iesi lejer din bej
2) ca sa se studieze dosarul, trebuie facuta o cerere scrisa, trimisa prin posta, primit raspuns in 5 zile, fara ziua primirii cererii si fara ziua trimiterii raspunsului
3) dupa aceste..multe zile, se poate primi o programare de rasfoire undeva cam..pe luna urmatoare.
Va rog sa-mi spuneti daca am inteles corect.
ceea ce vreau sa zic...este ca ar trebui creata o forta de interventie rapida dar calificata. in nici un caz agentii de politie care nu au auzit ca exista casta asta, a executorilor. ca infractiuni sunt deja cu ghiotura.

Alte discuții în legătură

O parere? dorinv dorinv Revin din nou cu o rugaminte catre voi. Avem o sentinta civila din data de 28 octombrie 2002,privitoare la plata unor chirii, investita de catre instanta cu ... (vezi toată discuția)
Dosar executare - se reia la fiecare 12 luni? ionpauce ionpauce Salut! Am o intrebare si sper ca ma puteti ajuta! Am demarat executarea silita a unui individ care mi-a cauzat daune, in urma condamnarii definitive a ... (vezi toată discuția)