Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie in Islanda
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie in Islanda

Buna ziua,

Sunt cetatean roman si doresc sa ma casatoresc in Islanda cu o persoana de cetatenie maghiara.
Printre alte acte necesare trebuie sa prezint si un certificat de statut civil ( " A certificate of marital status has to be presented ").
Se poate elibera un astfel de act? Daca da, cum il pot obtine? Mentionez ca nu dorim sa ne casatorim la ambasada romana sau maghiara, ci in sistemul islandez.

Va multumesc anticipat,

Andrei.
Cred ca se numeste "Certificat de celibat/ cutuma" - nu ti-l cere ambasada romana/ machiara, ci statul in care va casatoriti (prin afara bag seama ca e o adevarata obsesie sa dovedesti ca nu mai esti casatorit...nu prea le place bigamia :))). Se obtine de la oficiul de Stare Civila din localitatea unde v-ati nascut si obligatoriu trebuie sa aiba Apostila de la Haga.
Vezi ca s-ar putea sa va puna sa dati si anunt la ziar prin care sa anuntati ca va casatoriti...."cine are ceva de zis...speech now or forever hold their peace" :))
Nervi tari, ca s-ar putea sa dati de ceva birocratie si sa dureze mai mult decat va asteptati....