Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Curs de puericultura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Curs de puericultura

Am un angajat care mi-a adus de la medicul de familie un atestat de absolvire a cursului de puericultura. Este adevarat ca in baza acestui atestat trebuie sa-i maresc perioada de 5 zile de concediu paternal cu inca 10 zile? Daca da, cum se calculeaza aceste 10 zile la plata salariului?
Va multumesc.
Se platesc ca si cele 5 zile, sunt considerate zile libere platie.
Intr-adevar, concediul paternal se va prelungi cu acea perioada de 10 zile ....Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.