Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua.
As vrea sa va spun pe scurt problema mea. Sunt casatorita in Romania, dar cu domiciliul acum in Italia, pentru ca sotul are rezidenta permanenta aici , iar mie mi s-a facut rezidenta doar pe un an pentru ca ulterior sa imi pot gasi un loc de munca. Intre timp,am nascut un baietel.Problema mea este ca sotul ma tot ameninta ca ma trimite in tara fara copil si ca nu o sa am dreptul sa-l am pentru ca eu nu sunt trecuta pe contractul de inchiriere, sunt doar luata in spatiu pe un an. As dori sa divortez dar sa nu-mi pierd copilul, eu in acest moment neavand un loc de munca pentru ca sunt in ingrijire copil, el avand 6 luni. De plecat nu pot pleca , pentru ca intru la parasire de domiciliu, cu baiatul nu pot iesi din tara fara aprobarea lui, asa ca nu stiu ce solutii as avea. Am tot felul de inregistrari in care el ma jigneste, ma amenninta ca imi ia copilul si ca ma da afara, ca ma ameninta ca ma loveste.
Daca cineva ar sti vreo rezolvare pentru mine , va rog , dati-mi orice informatie ar fi benefica ptr mine si copil.
Va multumesc.
Fiind casatorita in Romania, desfacerea casatoriei se va face tot la instanta competenta din Romania.

Va trebui sa angajati un avocat care sa va reprezinte in fata instantei.

Copilul fiind atat de mic, este greu de crezut ca instanta va fi de acord cu incredintarea acestuia catre tata.
Parasire de domiciliu conform legilor italiene sau cum? Daca aveti dovezi LEGALE ca va ameninta etc., depuneti plangere si plecati. DAR: cum va veti intretine?
Stiti cat de dificil e divortul in Italia, da?
Sunteti in crestere copil, asta inseamna ca aveti ceva venituri? Va ajung pentru un trai decent?
Parerea mea este sa contactati un avocat in Italia, aceasta fiind tara care are jurisdictie. POate ca s-ar putea forta un divort in Romania, dar e dificil si riscant sa veniti in tara.
Dovezi am sub forma de inregistrari in urma convorbirilor din casa. Problema este ca eu momentan nu am nici un venit decat de la el , pentru ca pe timpul sarcinii nu am avut voie sa lucrez si inainte de sarcina imi incheiasem contractul de munca in tara cu 3 luni inainte. Eu aici stau pe veniturile lui , pentru ca mi s-a parut normal acum pana lasam copilul la cresa sa stau eu cu el . Dupa ce l-am fi inscris la cresa m-as fi angajat , pentru ca nu-mi place sa depind de nimeni. Noi ne-am casatorit in tara, dar cum v-am spus imi este greu sa parasesc Italia cu baiatul fara aprobarea lui , ceea ce nu se va intampla niciodata pentru ca el nu este de acord sa-mi incredinteze mie copilul.
Ma indoiesc sa fie obtinute legal, adica el sa stie ca a fost inregistrat etc. Martori nu aveti, vecini, prieteni, cunoscuti?
Pai cine ar sta sa fie inregistrat in momentul in care isi jigneste omul de langa el? Ce sa inteleg de la dvs. ca acestea in instanta nu sunt dovezi?????? Doar mama lui a asistat la certurile noastre, in rest nimeni pentru ca nu face nimic de fata cu altcineva. Si va dati seama ca mama lui nu va fi martor ptr mine :) . Oricum , din cate vad aici , se pare ca nu prea as avea sanse sa fac mai nimic :d