Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Vreau sa stiu daca a fost stabilita o anumita suma pentru plata pensiei alimentare, si la acea data persoana se afla in concediu medical, ulterior fiind pensionata medical se mai poate recalcula pensia alimentara , si daca da care sunt demersurile care trebuiesc parcurse. Multumesc mult!
~ Conținut șters la cerere ~
Daca veniturile celui ce plateste intretinere s-au modificat, oricare parte ( debitor sau creditor) poate cere recalcularea ei.
Cererea e scutita de taxa de timbru
Se poate recalcula, ori va intelegeti ori mergeti in instanta.
Practic, în această situație, D-voastră nu trebuie decât să solicitați plata suma care s-a dispus prin hot. judecătorească. Dacă veniturile debitorului sunt acum mai mici decât la data hotărârii, acesta are interesul de a cere în instanță o recalculare a pensiei.