avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neplatitor TVA emite facturi cu TVA.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neplatitor TVA emite facturi cu TVA.

Buna ziua

Va rog respectuos sa ma ajutati in urmatoarea problema extrem de complicata .

Ce trebuie facut pentru a indrepta greselile facute la o societate comerciala infiintata in 2011 ca fiind neplatitoare de TVA si care a emis facturi cu TVA iar contabilitatea s-a tinut ca fiind platitoare de TVA .Declaratiile s-au facut ca fiind platitoare de TVA ,inclusiv bilantul pentru 2011.


Cu speranta ca ma puteti ajuta ,va multumesc anticipat.


Cel mai recent răspuns: DinuCristina , utilizator 09:28, 8 Octombrie 2012
Probabil adresa a fost trimisa pe adresa sediului social iar administatorul nu a ridicat-o...L-am intrebat iar acesta spune ca nu a primit nimic...Deci chiar nu stiu ce sa va zic in aceasta problema...Oricum am facut o adresa catre anaf si astept un raspuns...

In legatura cu problema pusa va pot spune ca certificatul de inregistrare in scopuri de TVA a fost emis in data de 25.07.2012.

Tocmai de aceea va intreb ce trebuie facut pentru a reface situatiile din urma...Am inteles ca trebuiesc anuntati clientii ca in perioada 07.06.2011 - 25.07.2012 societatea nu a fost inregistrata in scopuri de TVA...Cum se procedeaza mai concret si ce consecinte pot aparea.

Va multumesc penutru amabilitate
probleme:
1: s-a facturat cu tva, posibil ca si clientii sa si fii dedus tva-ul.(sau te-au verificat ca nu esti platitor si nu au dedus tva ul).. Trebuie refacute facturile fara tva, retrimise clientilor, ei trebuie sa si faca rectificative, etc...
2: s-a virat tva la stat, a ramas acolo ca un avans. Cand o sa aveti de plata, se compenseaza( cu cerere ca asa e la anaf)
3: deconturile de tva, au fost respinse..deci nu e problema.
4. toate declaratiile trebuie refacute( 100.101, bilant = se face adresa la administratia unde a fost depus bilantul, se mentioneaza ca acesta cuprinde data eronate si se depune bilantul corect )
Cand se calcula impozitul se calcula la valoarea de vanzare neta ( fara tva) Acum trebuie calculat la brut.. la fel si cu cheltuielile.
Ai de munca...Spor.
"nu pot sa cred ca DGFP, nu a sesizat plati la TVA"

Ba a sesizat dar crezi ca le pasa?
Le pasa daca nu platesti, daca dai in plus...sa fii sanatos...=D>
Va multumesc din suflet pentru ajutorul acordat .:vishenka: Va doresc o zi superba!!! :)
ROBERTBLUE81 a scris:
4. toate declaratiile trebuie refacute( 100.101, bilant = se face adresa la administratia unde a fost depus bilantul, se mentioneaza ca acesta cuprinde data eronate si se depune bilantul corect )


In conformitate cu OMF 3055/2009 art.63:

5)Corectarea erorilor semnificative aferente aexercitiilor financiare precedente se efectueaza pe seama rezultatului reportat
6)Erorile nesemnificative aferente exercitiilor financiare precedente se corecteaza, de asemenea, pe seama rezultatului reportat. Totusi, pot fi corectate pe seama contului de profit si pierdere erorile nesemnificative
Erorile nesemnificative sunt cele de natura sa nu influenteze informatiile financiar-contabile. Se considera ca o eroare este semnificativa daca aceasta ar putea influenta deciziile economice ale utilizatorilor, luate pe baza situatiilor financiare anuale. Analizarea daca o eroare este semnificativa sau nu se efectueaza in context, avand in vedere natura sau valoarea individuala sau cumulata a elementelor.

Tot OMF 3055/2009 spune la acelasi articol 63:
2) Corectarea erorilor se efectueaza la data constatarii lor.
7) In notele la situatiile financiare trebuie prezentate informatii suplimentare cu privire la erorile constatate.
8) Corectarea erorilor aferente exercitiilor financiare precedente nu determina modificarea situatiilor financiare ale acestor exercitii.:rolleyes:




Ultima modificare: Miercuri, 3 Octombrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

Eroare contabila- omitere factura anul precedent vioop vioop Am o factura de mobilier cu data de 30 noiembrie 2011 care nu a fost inregistrata. Am constatat omiterea ei in luna ianuarie. Cum o inregistrez avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Contabilizarea diferentelor de impozit profit si tva stabilite de organele de control Kolea41 Kolea41 buna seara , va rog un raspuns la intrebarea : cum se contabilizeaza diferentele stabilite -in plus bine-nteles -de catre organele de control financiar.. la ... (vezi toată discuția)
Eroare bilant 30.06.2011 demiankiki demiankiki Buna ziua Saptamana trecuta am depus bilantul si azi m-au sunat de la finante sa ma anunte ca s-a prelucrat bilantul depus dar cu ... (vezi toată discuția)