Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj,concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj,concubinaj

Buna ziua- am trait in concubinaj cu un barbat, acuma el m-a dat in judecata ptr. bunuri, sora mea,care este stabilita in Germania m-a dat bani ca sa imi cumpar o masina .intrebarea mea este-trebuie sa impart masina cu fostul concubin?
va multumesc anticipat ptr. timpul acordat
Din punct de vedere legal, concubinajul nu exista ca institutie de drept.Prin urmare bunul mobil(autoturismul)nu trebuie impartit mai ales daca aveti si dovezi ca ati cumparat masina cu bani surori dumnevoastra si nu cu bani provenitit din ambele parti (de la el si dumneavoastra)

Logoditi nu ati fost nu ?

Masina este bun propriu al dumneavoastra, nu poate fi supusa partajarii.

Bunurile dobandite cu o contributie comuna, in timpul concubinajului, sunt proprietatea indiviza a concubinilor, in raport cu contributia fiecaruia, contributie ce se poate stabili prin orice mijloc de proba.

Problema contributiei concubinilor la dobandirea bunurilor in timpul convietuirii este o chestiune de fapt, care se rezolva pe baza probelor administrate, iar intinderea drepturilor lor asupra acestor bunuri urmeaza a fi determinata conform partii de contributie a fiecaruia la achizitionare.

Succes.