Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Demolare cladire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Demolare cladire

Buna ziua.
Am o anexa de 10mp, constructie foarte veche si subreda, care s-a surpat si a cazut de la sine, ea fiind deja un pericol iminent pentru locatari. Care este obligatia mea legala fata de primarie?
Multumesc anticipat.
Faceti fotografii din care sa se poata vedea starea constructiei,solicitati certificat de urbanism pentru desfiintare ,pregatiti copie dupa actul de proprietate al constructiei in baza caruia sunteti indreptatit sa solicitati desfiintarea iar cei de la primarie va vor spune ce aveti de facut in continuare.Daca e pericolul asa mare pentru vecini,solicitati eliberarea la urgenta a certificatului de urbanism si a autorizatiei de desfiintare.
Aceasta ar fi fost calea legala, insa cladirea este deja prabusita, singurul lucru ramas in urma ei este molozul rezultat. In momentul acesta ce mai pot face legal?
Multumesc.