Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... parte civila- furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

parte civila- furt

Intr-un caz de furt, s-au descoperit faptasii ,s-au recuperat jumatate din bunurile furate cercetarile penale fiind in curs ....faptasii au fost arestati preventiv deci actiunea penala este pusa in miscare ... politia a spus ca se fac cercetari inca pentru a gasi restul bunurilor...cand trebuie sa se constituie societatea parte civila in procesul penal?
Codul de procedura penala:

Constituirea ca parte civila

Art. 15
(1) Persoana vatamata se poate constitui parte civila in contra invinuitului sau inculpatului si persoanei responsabile civilmente.
(2) Constituirea ca parte civila se poate face in cursul urmaririi penale, precum si in fata instantei de judecata pana la citirea actului de sesizare.
(3) Calitatea de parte civila a persoanei care a suferit o vatamare prin infractiune nu inlatura dreptul acestei persoane de a participa in calitate de parte vatamata in aceeasi cauza.
(4) Actiunea civila este scutita de taxa de timbru.