Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical inca din prima zi dupa incheierea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical inca din prima zi dupa incheierea concediului pentru ingrijire copil pana la 2 ani

Buna ziua,
Sunt o mamica care incepand cu data de 29 sept ar trebui sa incep activitatea la locul de munca.pe 28 sept fetita mea implineste 2 ani.Nu am reusit sa merg sa incep formalitatile pentru reinceperea activitatii,deoarece fetita mea s-a imbolnavit si m-am internat cu ea in spital.Din pacate nu pot incepe serviciul deoarece suntem inca in spital pentru mai multe investigatii si tratament. Am sunat la firma si am anuntat ca nu pot veni si ca o sa fiu in concediu medical o saptamana sau 2 incepand cu data de 1 Oct. am inteles ca cei de la firma unde lucrez nu imi accepta concediu medical .
Ce sa fac? Cum sa procedez in asa situatie?
Nu pot sa imi las copilul...si nu e vina mea ca are probleme de sanatate...
Va rog sa ma ajutati,,,Sunt disperata.
Multumesc
1. - In perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM, incepand cu data de 29 septembrie.

3. Apoi cu data de 1 octombrie veti avea concediu medical pe care angajatorul este obligat sa il plateasca.

4. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 36
(1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru platã.

(2) Certificatul de concediu medical se prezintã plãtitorului pânã cel mai târziu la data de 5 a lunii urmãtoare celei pentru care a fost acordat concediul.

(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de cãtre:

a) angajator, cel mai târziu odatã cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivã, pentru asiguraţii prevãzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;

Art. 47
(2) Constituie contravenţii urmãtoarele fapte, sãvârşite prin încãlcarea obligaţiilor prevãzute la art. 36 alin.(3):
a) refuzul nejustificat de platã a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronatã a indemnizaţiilor;
Art. 48 - (1) Contravenţiile prevãzute la art. 47 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) cele prevãzute la alin. (1) şi (2), cu amendã de la 2.500 lei la 5.000 lei;
Art. 49. - Constatarea contravenţiilor prevãzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzãtoare se fac de cãtre organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurãri de sãnãtate.

5. Asadar sesizati urgent, in scris, Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate, aceasta va aplica legea, il va sanctiona pe angajator si in felul acesta poate se hotaraste si angajatorul sa va plateasca indemnizatiile de concediu medical.

Nu stiu cat de corect este, dar din cate stiu eu trebuie sa reveniti la munca chiar in ziua cand copilul dvs implineste 2 ani. Verificati!
mirany:

1. Daca citeati legislatia vedeati ca raspunsul dvs. nu este cel corect.

2. Iata ce spune OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art.2 alin.(1), respectiv la art.5 si art.9 alin.(5) si (6) inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

b) a avut loc decesul copilului.

c) beneficiarul se afla in situatia prevazuta la art. 38 alin. (7).
Multumesc de raspuns.
Din pacate in cazul meu (si zic "din pacate" pentru ca puteam sarbatori ziua fetitei si altfel), in iulie 2010 mi s-a cerut sa incep serviciul chiar de ziua fetitei.
Imi cer scuze pentru informarea gresita, vorbeam de experienta personala.
mirany, utilizator
mirany:

1. In 2010 era in vigoare OUG 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului care avea aceeasi prevedere:

Art. 11. - Plata drepturilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã înceteazã cu ziua urmãtoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.

2. - Vad ca aveti cont pe Avocatnat.ro din 2008 si puteati sa ne intrebati sau sa cititi pe forum raspunsurile la intrebarile puse.
- Cand veti mai naste un copil veti sti cum sa procedati si sa nu va mai luati dupa unii care nu cunosc legislatia.